28 kişi işten çıkarılmıştı… Google CEO’sundan açıklama

Tüm dünya Orta Doğu’da yaşanan gerginliği takip ederken, çoğu şehirde ve hatta artık iş yerinde protestolar bile görülüyor. Teknoloji devlerinden Google da İsrail ile yaptığı 1,2 milyar dolarlık anlaşma üzerine bu hafta çalışanlarının protestosuyla dünya basınında yer aldı.

Yaşananlar üzerine şirket 28 çalışanını işten çıkarırken Google CEO’su Sundar Pichai’den de açıklama geldi. Pichai bir blog yazısında ofisin siyasetin tartışılacağı bir yer olmadığını söyledi.

Pichai’nin 1200 kelimelik yeniden yapılanma duyurusunun altında çalışanlara sert bir hatırlatma yapıldı.

CEO’nun protestolardan yalnızca iki gün sonra gelen mesaj, Google’ın İsrail’le Sunnyvale ve New York City’de yaptığı 1,2 milyar dolarlık sözleşmeye karşı oturma eylemi yapan 28 çalışanın işten çıkarılmasının ardından Google’ın güvenlikten sorumlu başkan yardımcısının çarşamba günü gönderdiği daha önceki bir notu hatırlattı. Bu notta, çalışanlara oturma eylemi protestolarıyla şirket politikalarını ihlal etmeden önce tekrar düşünmeleri söylenmişti.

Pichai ise yayınladığı notta; “Önce görev” başlıklı bölümde son olaylara değindi ve “Şirketin politikaları ve beklentileri açık” dedi.

Pichai, “Burası bir iş yeri ve iş arkadaşlarının huzurunu bozacak veya kendilerini güvende hissetmemelerine neden olacak şekilde hareket edilecek, şirketi kişisel bir platform olarak kullanmaya çalışılacak veya yıkıcı konular üzerinde kavga edilecek veya siyaset tartışılacak bir yer değil” dedi. 

Pichai ayrıca çalışanların, şirketin dünya çapındaki tüm kullanıcılara hizmet veren objektif ve güvenilir bir bilgi sağlayıcısı olmasını sağlama görevine sahip olduğunu söyledi.

Pichai, “Çalışmaya geldiğimizde amacımız dünyadaki bilgiyi organize etmek ve onu evrensel olarak erişilebilir ve kullanışlı hale getirmektir. Bu her şeyin üstündedir ve bunu yansıtan bir odakla hareket edilmesini bekliyorum” diye ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir